Intel prezentuje nowy procesor Intel Xeon Scalable trzeciej generacji - jedyne procesory do centrów danych z wbudowaną sztuczną inteligencją. Zapewnia średnio 46% wyższą wydajność

Intel wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną platformę Data Center

Procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji (o nazwie kodowej "Ice Lake") są podstawą najbardziej zaawansowanej, najwyższej wydajności platformy centrów danych firmy Intel zoptymalizowanej pod kątem obsługi szerokiego zakresu obciążeń. 

Nowe procesory Intel trzeciej generacji Intel® Xeon® Scalable— w połączeniu z ofertą Intel® Optane™ trwałej pamięci masowej, kart Ethernet, układów FPGA i zoptymalizowanych rozwiązań programowych — zapewniają optymalizację wydajności i obciążenia w chmurze hybrydowej, obliczenia o wysokiej wydajności (HPC), sieci i inteligentnych aplikacjach edge.

Nowe procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji są wyposażone w elastyczną architekturę ze zintegrowaną akceleracją sztucznej inteligencji (AI) z technologią Intel® DL Boost, a także zaawansowane funkcje zabezpieczeń w celu ochrony danych i kodu aplikacji dzięki rozszerzeniu Intel® Software Guard Extension (Intel® SGX) i Intel® Crypto Acceleration.

"Platforma Intel Xeon Scalable trzeciej generacji jest najbardziej elastyczna i wydajna w naszej historii, zaprojektowana do obsługi różnorodności obciążeń od chmury do sieci do krawędzi", powiedział Navin Shenoy, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Data Platforms Group  w firmie Intel. "Intel ma wyjątkową pozycję w zakresie architektury, projektowania i produkcji, aby dostarczyć szeroką gamę inteligentnych rozwiązań, których wymagają nasi klienci. "

Procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji

Wykorzystując technologię Intela 10 nanometrów (nm), najnowsze procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji zapewniają do 40 rdzeni na procesor i do 2,65 razy wyższy średni przyrost wydajności w porównaniu z systemem 5-letnim.2 Platforma obsługuje do 6 terabajtów pamięci systemowej na gniazdo, do 8 kanałów pamięci DDR4-3200 na gniazdo i do 64 pasów PCIE Gen4 na gniazdo.

Nowe procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji są zoptymalizowane pod kątem nowoczesnych obciążeń, które działają zarówno w środowiskach lokalnych, jak i rozproszonych. Procesory zapewniają klientom elastyczną architekturę, w tym wbudowane przyspieszenie i zaawansowane funkcje zabezpieczeń, wykorzystując dziesięciolecia innowacji.

  •  Wbudowana akceleracja sztucznej inteligencji: najnowsze procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji zapewniają wydajność, produktywność i prostotę sztucznej inteligencji, które umożliwiają klientom odblokowanie bardziej wartościowych spostrzeżeń z ich danych. Jako jedyne procesory dla centrów danych z wbudowaną akceleracją AI, szerokimi optymalizacjami oprogramowania i rozwiązaniami "pod klucz", nowe procesory umożliwiają wprowadzenie AI do każdej aplikacji od krawędź, przez sieć, po chmurę. Najnowsze optymalizacje sprzętu i oprogramowania zapewniają o 74% wyższą wydajność AI w porównaniu z poprzednią generacją i zapewniają do 1,5 raza wyższą wydajność w szerokiej gamie 20 popularnych obciążeń AI w porównaniu z AMD EPYC 7763 oraz do 1,3 raza wyższą wydajność w szerokiej gamie 20 popularnych obciążeń AI w porównaniu z GPU Nvidia A100. 3
  •  Wbudowane zabezpieczenia: Dzięki setkom badań i wdrożeń produkcyjnych oraz możliwości ciągłego wzmacniania w czasie, Intel SGX chroni wrażliwy kod i dane przy najmniejszej potencjalnej powierzchni ataku w systemie. Jest on teraz dostępny na 2-gniazdowych procesorach Xeon Scalable z enklawami, które mogą izolować i przetwarzać do 1 terabajta kodu i danych, aby sprostać wymaganiom głównych obciążeń roboczych. W połączeniu z nowymi funkcjami, takimi jak Intel® Total Memory Encryption i Intel® Platform Firmware Resilience, najnowsze procesory Xeon Scalable odpowiadają na najbardziej palące problemy związane z ochroną danych.
  • Wbudowana akceleracja kryptograficzna: Intel Crypto Acceleration zapewnia przełomową wydajność w wielu ważnych algorytmach kryptograficznych. Firmy korzystające z obciążeń intensywnie korzystających z szyfrowania, takie jak sklepy internetowe przetwarzające miliony transakcji klientów dziennie, mogą wykorzystać tę możliwość do ochrony danych klientów bez wpływu na czas reakcji użytkownika lub ogólną wydajność systemu.

Dodatkowo, aby przyspieszyć obciążenia na platformie Intel Xeon Scalable trzeciej generacji, twórcy oprogramowania mogą zoptymalizować swoje aplikacje za pomocą otwartego, międzyarchitekturalnego programowania oneAPI, które zapewnia wolność od technicznych i ekonomicznych obciążeń modeli zastrzeżonych. Zestawy narzędzi Intel® oneAPI Toolkits pomagają zrealizować możliwości procesorów w zakresie wydajności, AI i szyfrowania dzięki zaawansowanym kompilatorom, bibliotekom oraz narzędziom do analizy i debugowania.

Procesory Intel Xeon Scalable są obsługiwane przez ponad 500 gotowych do wdrożenia rozwiązań Intel® IoT Market Ready Solutions oraz Intel Select Solutions, które pomagają przyspieszyć wdrożenia u klientów – przy czym do końca roku nawet 80% naszych Intel Select Solutions zostanie odświeżonych.

Wiodąca w branży platforma centrów danych

Platformy centrów danych firmy Intel są najbardziej rozpowszechnione na rynku i oferują niezrównane możliwości przenoszenia, przechowywania i przetwarzania danych. Najnowsza platforma Intel Xeon Scalable trzeciej generacji obejmuje trwałą pamięć Intel Optane z serii 200, Intel Optane Solid State Drive (SSD) P5800X i Intel® SSD D5-P5316 NAND SSD, a także karty sieciowe Intel Ethernet z serii 800 i najnowsze Intel® Agilex FPGA. Dodatkowe informacje na ten temat są dostępne w arkuszu informacyjnym platformy Intel Xeon Scalable trzeciej generacji.

Zapewnienie elastycznej wydajności

Nasza najnowsza platforma Xeon Scalable trzeciej generacji jest zoptymalizowana pod kątem szerokiego zakresu segmentów rynku – od chmury po inteligentną krawędź.

  • Dla chmury: procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji zostały zaprojektowane i zoptymalizowane pod kątem wymagających obciążeń w chmurze i obsługują szeroki zakres środowisk usługowych. Ponad 800 światowych dostawców usług w chmurze działa na procesorach Intel Xeon Scalable, a wszyscy najwięksi dostawcy usług w chmurze planują w 2021 roku oferować usługi w chmurze oparte na procesorach Intel Xeon Scalable trzeciej generacji.
  •  Dla sieci: zoptymalizowane pod kątem sieci "N-SKU" firmy Intel zostały zaprojektowane z myślą o obsłudze różnych środowisk sieciowych i zoptymalizowane pod kątem wielu obciążeń i poziomów wydajności. Najnowsze procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji zapewniają średnio o 62% wyższą wydajność w szerokim zakresie obciążeń sieciowych i 5G w porównaniu z poprzednią generacją.Współpracując z obszernym środowiskiem ponad 400 członków Intel® Network Builders, firma Intel dostarcza plany rozwiązań oparte na „N SKU” procesorów Intel Xeon Scalable trzeciej generacji, co skutkuje przyspieszeniem kwalifikacji i skróceniem czasu wdrożenia sieci vRAN, NFVI, wirtualnej sieci CDN 
  • Dla inteligentnej krawędzi: procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji zapewniają wydajność, bezpieczeństwo i kontrolę operacyjną wymaganą do wydajnej sztucznej inteligencji, złożonej analizy obrazu lub wideo oraz skonsolidowanych obciążeń na inteligentnej krawędzi. Platforma zapewnia do 1,56 razy większą wydajność wnioskowania AI w klasyfikacji obrazów niż poprzednie generacje. 5 

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz tabelę skalowalnych jednostek SKU procesorów Intel Xeon trzeciej generacji.

1See [125] at www.intel.com/3gen-xeon-config. Wyniki mogą się różnić.
2See [25] at www.intel.com/3gen-xeon-config.  Wyniki mogą się różnić.
3See [123, 43, 44] at www.intel.com/3gen-xeon-config Wyniki mogą się różnić.
4See [91] at www.intel.com/3gen-xeon-config Wyniki mogą się różnić.
5See [121] at www.intel.com/3gen-xeon-config. Wyniki mogą się różnić.