Intel Meteor Lake

Skalowanie sztucznej inteligencji rozpoczyna się od Intela

Podczas konferencji Microsoft Build 2023 firmy Intel i Microsoft zaprezentowały możliwości nadchodzących procesorów Intel Meteor Lake dla komputerów osobistych z obsługą sztucznej inteligencji. Wykorzystując unikalną zdezagregowaną architekturę procesorów Meteor Lake, Intel i Microsoft udostępniają użytkownikom komputerów PC nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji – w tym nowe funkcje multimedialne, takie jak automatyczne wykrywanie ramek i edycji scen w programie Adobe Premiere Pro oraz bardziej skuteczne uczenie maszynowe. 

Meteor Lake: Efektywność energetyczna i sztuczna inteligencja w komputerach PC 

Meteor Lake stanowi znaczący kamień milowy w ewolucji nie tylko komputerów osobistych, ale także sposobu, w jaki wchodzimy w interakcję z technologią. Zaczyna się od “chipletowej” konstrukcji System on Chip (SoC), która pozwala Intelowi dostarczać zaawansowane właściwości intelektualne (IPs) i najnowocześniejsze procesy w celu optymalizacji wydajności istotnej dla segmentu i obniżenia zużycia energii. Dzięki temu Meteor Lake jest pierwszą platformą PC od Intela z wbudowaną neuronową jednostką VPU, dedykowanym silnikiem AI zintegrowanym bezpośrednio z SoC w celu wydajnego uruchamiania modeli AI. Dzięki nowej neuronowej jednostce VPU w połączeniu z potężnymi akceleratorami AI w CPU i GPU, które Intel wspiera od kilku generacji, Meteor Lake odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości innowacji i doświadczeń PC dla konsumentów i firm z różnych branż. 

Meteor Lake i Windows 11 będą skalowane razem w całym ekosystemie firmy Intel, Microsoft i partnerów ISV. Jest to współpraca, z której oba zespoły są niezwykle podekscytowane. Dla społeczności programistów, która odgrywa kluczową rolę wprowadzenia tego w życie, system Windows stanowi idealne miejsce do uruchamiania modeli sztucznej inteligencji, aby dotrzeć do ogromnej bazy użytkowników. 

Branża komputerów osobistych znajduje się w ważnym punkcie zwrotnym. Intel i Microsoft ściśle współpracują nad wprowadzeniem nowych funkcji opartych na sztucznej inteligencji do komputerów PC – wspierając szerszy ekosystem partnerów branży PC, aby zapewnić te nowe doświadczenia milionom użytkowników komputerów PC.